Büyük Savaş Paneli düzenlendi.
İzmir Katip Çelebi Üniversitesi  İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Avrupa Birliği Uygulama ve Araştırma Merkezi (ÇABMER) ile İKÇÜ Uluslararası İlişkiler Topluluğunun birlikte düzenlemiş olduğu   ‘’Yüzyıl Sonra Büyük Savaş ‘’ paneli  Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Doç. Dr. Kerem BATIR ,bölüm başkan yardımcısı Doç. Dr.Mehmet Bülent ULUDAĞ ve Dr. Haktan BİRSEL’ in katılımlarıyla gerçekleşmiştir.


1. Dünya Savaşının üzerinden yüzyıl geçmesi münasebetiyle düzenlenen panelde Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Doç. Dr. Kerem BATIR  büyük savaşa giden süreci dönemin koşullarına göre değerlendirerek  savaşın nasıl başladığı, devletlerin savaş hazırlığı, savaşın  hukuku boyutlarını ve bu koşulları belirleyen konferanslar ve anlaşmalar hakkında bilgilerini paylaştı. Dr. Haktan BİRSEL savaşın askeri harekatları ve cephelerdeki mücadeleler üzerine ve bu mücadeledeki kullanılan silahlar ve yapılan müdahalelerin bilinmeyen yönlerine değinmiştir. Özellikle batı güç merkezlerinin bakış açısı ile büyük savaşın batı, doğu ve Osmanlı Devletinin katıldığı cephelere az bilinen noktaları ile göz atılmış ve bu cephelerde düşman tarafların hareket tarzları ve verdikleri mücadeleler açıklanmıştır. 


Doç. Dr. M.Bülent ULUDAĞ tarafından panelin son konusu olan savaşın sonuçlarına değinilmiştir. Bu kapsamda; savaş sonrası başlayan yeni düzen, toprak kayıpları, yeni çizilen sınırlar, Osmanlı devletine olan zararları ve yeniden çizilen devlet sınırları önemle üzerinde durulan konular olmuştur.


HABER İLE İLGİLİ RESİMLER

Başa Dön